לתאום פגישה ללא התחייבות:

תפריט

התרת נישואין

נישואין וגירושין בישראל מוסדרים על פי הדין האישי שחל על בני הזוג. שני בני זוג יהודים נישאים ומתגרשים בבית דין רבני ולפי ההלכה היהודית, שני בני זוג מוסלמים בבית דין שרעי ולפי דיני השריעה, ושני בני זוג נוצרים בבית דין כנסייתי השייך לזרם אליו הם שייכים, קתולי או פרוטסטנטי למשל.

מטבע הדברים ישנם זוגות מעורבים בהם אחד מבני הזוג הוא בן לדת אחת ואילו השני שייך לדת אחרת. ייתכנו גם זוגות בהם אחד מבני הזוג או שניהם הינם חסרי דת, שייכים לדת שאינה מוכרת בארץ או אף כפולי דת (למשל מי שלו אם יהודיה ואב מוסלמי). גירושין של זוגות כגון אלה נעשים בישראל בדרך המכונה "התרת נישואין" המבוצעת בבתי המשפט לענייני משפחה.

הליך התרת נישואין אינו מיועד ליהודים שנישאו בנישואין אזרחיים בחו"ל

מספר הזוגות היהודים שבוחרים להינשא מחוץ לרבנות מצוי במגמת עליה. נכון לשנת 2015 ההערכה היא כי מדי שנה כ1000 זוגות יהודיים נישאים אזרחית בחו"ל ונרשמים כנשואים בישראל עם חזרתם ארצה. מי שעושים זאת על מנת להימנע מעירוב הרבנות בהסדרת נישואיהם, יגלו עד מהרה שלמרות שנישאו אזרחית בחו"ל, ככל שירצו להתגרש בישראל, יוכלו לעשות זאת רק בבית הדין הרבני.

מענה למי שאין עבורם ערכאה דתית שמוסמכת לסיים נישואיהם

הליך התרת נישואין מיועד לתת מענה עבור מי שאין ערכאה דתית שמוסמכת לדון בגירושיו. בפועל כאמור מדובר בזוגות מעורבי דת או כאשר אחד מבני הזוג או שניהם חסרי דת, בני דת שאינה מוכרת בארץ או כפולי דת. בעבר נאלצו זוגות שכאלה לפנות אל בית המשפט העליון כדי שהלה יפסוק למי הסמכות לדון בהתרת נישואיהם. כיום, לאחר תיקונים שהוכנסו בחוק, די לפנות לבית המשפט לענייני משפחה באזור מקום מגוריהם המשותף של בני הזוג, והוא אשר יפנה במידת הצורך אל בית הדין הרבני על מנת לברר אם יש צורך בהליך גירושין דתי. עורך דין גירושין ידע לייעץ וללוות בני זוג אשר במקרה שלהם אין ודאות לגבי הערכאה המוסמכת לטפל בגירושיהם.

כיצד מתנהל הליך התרת נישואין

הליך התרת נישואין נפתח בהגשת תובענה להתרת נישואין למזכירות בית המשפט לענייני משפחה שבתחום שיפוטו מצוי מקום מגוריהם המשותף האחרון של בני הזוג. לתובענה יש לצרף את כל המסמכים הרלוונטיים המעידים על דתו של כל אחד מבני הזוג, חסרי דת יגישו תצהיר מאת אדם המכיר אותם היטב ומעיד שאינם משתייכים לדת כלשהי.

אם לבית המשפט לענייני משפחה אין כל ספק ביחס להשתייכות הדתית, הוא יאות לקיים את הליך התרת הנישואין. בכל מקרה של ספק יפנה בית המשפט לענייני משפחה לבית הדין הרבני על מנת לקבל חוות דעתו. אם יקבע בית הדין הרבני שיש צורך בגירושין, אזי ברוב המקרים ככולם יעביר בית המשפט את התיק לבית הדין הרבני.

הבדל חשוב בין הליך התרת נישואין להליך גירושין הוא שבמקרה של התרת נישואין ניתן לסיים את הנישואין גם אם אחד מבני הזוג אינו מסכים לכך, בעוד שגירושין בבית הדין הרבני מחייבים הסכמת שני הצדדים. עורך דין לענייני משפחה המטפל בגירושין ובעל ניסיון גם בניהול הליכי התרת נישואין, ידע להעניק ייעוץ וליווי משפטי לזוגות שזקוקים להליך התרת נישואין (להבדיל מהליך גירושין) על מנת לסיים נישואיהם.

לקבלת מידע ופרטים נוספים, ספציפית למקרה האישי שלכם, השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו אלינו לתיאום פגישת ייעוץ מקיפה, ללא התחייבות.

 

לקבלת מידע ופרטים נוספים אודות נכסי קריירה ומוניטין וחלוקת הרכוש המשותף, ספציפית למקרה האישי שלכם,
השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו אלינו לתיאום פגישת ייעוץ מקיפה, ללא התחייבות.

מאמרים נוספים באותו עניין

לחץ לייעוץ מיידי
close slider

לפרטים וייעוץ צרו קשר

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן