לתאום פגישה ללא התחייבות:

תפריט

אלימות כלכלית בין בני זוג

אלימות כלכלית באה לידי ביטוי כאשר אחד מבני הזוג תלוי באחר באופן מוחלט ואין לו שליטה על הנכסים הכספיים של בני הזוג. יכול להיות שתהא זו אישה (לרוב מדובר בנשים) שאין לה נגישות לחשבון הבנק והיא מנועה מלהחזיק כרטיס אשראי ופנקס שיקים, או שיש לה נגישות לחשבון אך היא נתונה לביקורת ולמעקב תמידי וחיה בפחד שמא תוציא הוצאה "מיותרת".

על אף הדעה הרווחת, לא רק אישה שלא עובדת עשויה למצוא עצמה קורבן לאלימות כלכלית, אלא גם נשים שעובדות ומרוויחות עלולות להיתקל בסנקציות כלכליות מצד בן הזוג. כך למשל, אם האישה מרוויחה פחות מהבעל, הכסף עלול להוות מקור לשליטה והבעל עשוי לנצל זאת, לבדוק ולעקוב אחר הוצאות האישה ולבטא זעם כל אימת שהוא נתקל בהוצאה שאינה לשביעות רצונו.

לא אחת האלימות הכלכלית מוסתרת תחת מסווה של "חיסכון ודאגה", אולם אם האישה (לצורך הדוגמא) אינה חלק מההחלטות בבית, אם דעותיה בדבר ההוצאות הכלכליות אינן נשמעות או נלקחות בחשבון, אם היא נאלצת להתחנן לקבלת כספים עבורה ו/או עבור ילדיה, אם היא פוחדת להוציא כספים שכן תעבור על ידי הבעל "חקירה צולבת" וכו' – מדובר באלימות כלכלית. אלימות כלכלית יכולה להתבטא גם בהתעקשות של אחד מבני הזוג שלא לצאת לעבוד (או לחילופין בדרישה מבן הזוג האחר שלא לעבוד, למשל על מנת להישאר בבית ולגדל הילדים) ובכך הוא למעשה מקטין את הקופה המשותפת וגורם לירידה ברמת החיים של המשפחה.

גם אם לא מתלווה לאלימות הכלכלית אלימות מילולית ו/או פיזית, הרי שהיא הרסנית ויכולה להביא לסיום ופירוק חיי הנישואין. כמו כן, מחקרים מגלים כי לאלימות כלכלית ישנה השפעה על חיי הקורבן גם לאחר שהצדדים נפרדו, שכן מדובר לרוב בהשפלה, בפגיעה בתחושת העצמאות ובסדיקת הערך העצמי של הקורבן.

בעבר כבר הועלו הצעות חוק פרטיות למניעת אלימות כלכלית בין בני זוג, אולם אותן הצעות לא עברו בכנסת. יחד עם זאת, ההכרה באלימות כלכלית כאלימות לכל דבר הולכת ומתרחבת ולאחרונה הופץ תזכיר חוק נוסף (על ידי השרה גילה גמליאל) לפיו אלימות כלכלית תוגדר עבירה על-פי חוק ותהווה עילה לתביעה. על פי התזכיר, ההגדרה של אלימות כלכלית תתייחס לכל מצב שבו נמנע מבן הזוג ניהול סביר ותקין של חייו הכלכליים באופן מתמשך, תוך הטלת אימה או הפעלת כפייה.

מה יניב תזכיר החוק? לא ידוע. מה שבטוח הוא שעד שסוגיית האלימות הכלכלית תוסדר בחקיקה ראוייה שתבטיח את זכויותיך, אם זיהית כי הנך קורבן לאלימות כלכלית, יש לפעול בחוכמה ולהיוועץ עם עו"ד מקצועי ומנוסה הבקיא בתחום דיני המשפחה על מנת לבחון האם אכן מדובר באלימות כלכלית וכיצד יש לפעול בנושא.

לקבלת מידע ופרטים נוספים אודות אלימות כלכלית בין בני זוג, ספציפית למקרה האישי שלכם, השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו אלינו לתיאום פגישת ייעוץ מקיפה, ללא התחייבות.

 

לקבלת מידע ופרטים נוספים אודות נכסי קריירה ומוניטין וחלוקת הרכוש המשותף, ספציפית למקרה האישי שלכם,
השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו אלינו לתיאום פגישת ייעוץ מקיפה, ללא התחייבות.

מאמרים נוספים באותו עניין

לחץ לייעוץ מיידי
close slider

לפרטים וייעוץ צרו קשר

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן