תחומי עיסוק

שלום בית

מהי תביעה לשלום בית?

תביעה לשלום בית היא תביעה המוגשת על ידי בן זוג נשוי (הבעל או האישה) במטרה לנסות ולמנוע מבן הזוג השני מלהתגרש ממנו. בתביעה לשלום בית מבקש למעשה בן הזוג התובע, לאכוף על בן זוגו לחזור ולנהל עמו מערכת יחסים תקינה כמקובל בין בעל לאישה, ובכלל זה במגורים משותפים ובקיום יחסי אישות. תביעה לשלום בית ניתן להגיש אך ורק בבית הדין הרבני (ולא בבית המשפט), ובאמצעות עורך דין גירושין לבקש במסגרתה סעדים וזכויות הנובעים מקשר הנישואין, לרבות תשלום מזונות אישה וצו למדור ספציפי.

מאחר והמציאות מלמדת כי תביעות לשלום בית מוגשות פעמים רבות כצעד טקטי בלבד (למשל לצורך קבלת סעדים, בכדי למנוע מבן הזוג מלהינשא בשנית או מלנהל מערכת יחסים חדשה וכדו'), בית הדין הרבני בודק בקפידה בעת הדיונים בפניו האם הרצון המוצהר של הבעל או האישה בשלום בית הינו כן ואמיתי (או שמא אסטרטגי גרידא), בין היתר על ידי חקירת הבעל ו/או האישה ושליחתם ליועץ נישואין לקבלת חוות דעת בעניין. שלום בית יכול אף שיהא מוצע לבני הזוג על ידי בית הדין בעצמו, גם בעיצומו של הליך גירושין, וזאת ככל שבית הדין מתרשם כי קיים סיכוי לשיקום הנישואין.

חשוב לדעת – פסק דין לשלום בית (ככל שאכן ניתן) אינו באמת בר אכיפה, במובן זה שלא ניתן לכפות על אדם לאהוב את בן זוגו או לקיים פיסית עניינים של שלום בית. יחד עם זאת, וככל שניתנה החלטה בפועל המחייבת את בני הזוג בניסיון לשלום בית, הרי שאם אחד מהם יפר ההחלטה, יכול עורך דין לגירושין לפנות לבית הדין ובעקבות ההפרה לזכות את הצד השני בסעדים מתאימים.

עוד חשוב לדעת – כפי שניתן להסדיר גירושין באמצעות "הסכם גירושין" (בהסכמה הדדית וללא הליך משפטי), כך ניתן להסדיר גם שלום בית באמצעות הסכם שמכונה "הסכם שלום בית ולחילופין גירושין". כשבני זוג אינם בשלים להתגרש, אך מצויים בסכסוך וצופים אפשרות של גירושין בעתיד, הם יכולים לקבוע מראש בהסכם על תקופה מסויימת שתוקדש על ידם לניסיון לשלום בית, ולחילופין, ככל ששלום הבית לא יצלח, להסדיר מראש (באותו הסכם) באמצעות עורך דין גירושין את כל הנושאים הכרוכים בפרידה ובגירושין. מדובר בהסכם מיוחד המיועד לזוגות המצויים במשבר מתמשך ומתלבטים לגבי סיום הנישואין.

לקבלת מידע ופרטים נוספים, ספיציפית למקרה האישי שלכם, השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו אלינו לתיאום פגישת ייעוץ מקיפה, ללא התחייבות.

ממקור ראשון:

לקוחות ממליצים