תחומי עיסוק

משמורת משותפת

משמורת ילדים

גירושין עשויים להיות עניין סבוך. לא פעם מתגלעים סכסוכים טעונים, הן על רקע חלוקת הרכוש המשותף, הן על גובה תשלום דמי מזונות והן על הסדרי משמורת הילדים. חלוקת זמני השהות בין ההורים לבין ילדיהם לאחר הפרידה מהווה במקרים רבים סלע מחלוקת קשה, המכשיל את ההורים מלהגיע להסכמות הדדיות ולהסכמי גירושין מחוץ לכותלי הערכאות המשפטיות.

מבחינת הערכאות המשפטיות, הן בבית המשפט לענייני משפחה והן בבית הדין הרבני, טובת הילד היא השיקול המרכזי בפסיקת משמורת ילדים.

בישראל כיום הסדרי המשמורת הנפוצים ביותר הם עדיין כאלה בהם האם הופכת להיות "ההורה המשמורן" (ההורה שאיתו מתגוררים הילדים כדרך קבע) ואילו האב "מסתפק" בהסדרי ראיה (זכות לקבל את ילדיו לביקורים, בתדירות כזו או אחרת, הכוללת לעיתים גם לינה באמצע השבוע ובכל סופ"ש שני). מבנה זה הינו כמעט בגדר בלתי נמנע כאשר מדובר בילדים קטנים, וזאת בעיקר לאור "חזקת הגיל הרך", גישה לפיה טובת ילדים מתחת לגיל 6 היא שיוותרו קרובים ככל האפשר לאימם.

משמורת משותפת – מגמה גוברת של חלוקת האחריות ההורית באופן שווה

משמורת משותפת פירושה המשך מעורבות זהה של שני ההורים בגידול ילדיהם לאחר פרידה וגירושין. כזו בה שוהים הילדים בפועל משך זמן שווה (או כמעט שווה) אצל כל אחד מן ההורים. בשנים האחרונות הפך הסדר של משמורת משותפת לפופולארי ומקובל, כאשר הגישה היא שמעורבות זהה של שני ההורים בגידול הילדים היא הטובה ביותר עבור הילדים. במקביל, אבות רבים מבקשים להמשיך וליטול חלק גדול ככל האפשר בגידול הילדים ואינם מעוניינים להסתפק בהסדרי ראייה. לאור זאת גדל והולך מספר הזוגות המתגרשים המבקשים להסדיר את עניין המשמורת בדרך של משמורת משותפת.

יש ובני הזוג בוחרים מיוזמתם בהסדר של משמורת משותפת ויש שדווקא עו"ד גירושין המייצג את אחד הצדדים (פעמים רבות יהיה זה עורך הדין של האב) הוא המעלה אפשרות זו. גם בקרב עורכי הדין לענייני משפחה ניכרת הכרה גוברת והולכת ביתרונות המשמורת המשותפת.

תנאים המאפשרים משמורת משותפת

הסדר של משמורת משותפת מצריך תשתית המאפשרת זאת. כך למשל, הכרחי שההורים יגורו בקרבת מקום זה לזה כך שהילדים יוכלו להמשיך בשגרת חייהם (גן/ביה"ס, חוגים, חברים) בעוד הם לנים מחצית מימי השבוע אצל האם ומחצית מימי השבוע אצל האב. כמו כן נדרשת תקשורת טובה, אם לא יחסי ידידות של ממש, בין בני הזוג המתגרש. הן ביתו של האב והן ביתה של האם חייבים להיות מתאימים לגידול ילדים ולפיכך יצטרכו שני ההורים להקצות בבתיהם מקום ראוי לשינה, ללימוד, למשחק וכדו'. באופן כללי נדרשת מידה בלתי מבוטלת של שיתוף פעולה בין ההורים.

תסקיר פקידת סעד ורצון הילדים

בכל הקשור למשמורת ילדים וכשמתעורר הצורך בכך, הערכאות השיפוטיות נוהגות למנות גורמים טיפוליים שיסייעו להם בפסיקת תיקי המשמורת, כגון פקידת סעד המשמשת שליחה של בית המשפט ותפקידה לבחון את טובת הילד הספציפי, שלומו ורווחתו – הכל בהתחשב בסכסוך הקיים בין הוריו ובנסיבות המשפחתיות ולדווח על כך לבית המשפט באמצעות תסקיר. הגורמים הטיפוליים מסייעים לערכאות השיפוטיות בהכרת המשפחה ובהתאמת התנהלותה העתידית לטובת הילדים. במקרים המתאימים עשוי בית המשפט לשמוע את רצון הילדים עצמם ולהביא בחשבון את עמדתם לעניין קביעת המשמורת.

חשוב לדעת כי להסדר של משמורת משותפת יש השפעה ישירה על גובה מזונות הילדים. עורך דין לענייני משפחה ידע להסביר לצדדים את כל המשמעויות הכלכליות והאחרות ולסייע בהסדרת משמורת משותפת.

לקבלת מידע ופרטים נוספים, ספיציפית למקרה האישי שלכם, השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו אלינו לתיאום פגישת ייעוץ מקיפה, ללא התחייבות.