תחומי עיסוק

כתובה

מהי כתובה?

כתובה הינה כתב התחייבות שמעניק גבר לאישה ביום נישואיהם המבוסס על מסורת ההלכה היהודית ומהווה חלק בלתי נפרד מטקס החופה. במסגרת הכתובה מוגדרות ומפורטות חובות הבעל כלפי אשתו ("שארה כסותה ועונתה לא יגרע") לרבות התחייבויות כספיות מצד הבעל למקרה שהאישה תגורש על ידו או תתאלמן. הכתובה מורכבת משלושה סעיפים נפרדים, הכוללים את עיקר הכתובה, תוספת הכתובה והנדוניה. בסעיף תוספת הכתובה רושם הבעל בנוכחות עדים את הסכום אותו הוא יידרש לשלם לאישה בעת פקיעת הנישואין. בניגוד למחשבה הרווחת, שטר הכתובה הינו מסמך משפטי מחייב לכל דבר ועניין שעורך דין גירושין יכול להגישו לפירעון במועד הגירושין ואף לאחר פטירת הבעל, מתוך עיזבונו.

מהי מטרת הכתובה?

מטרת הכתובה היא בראש ובראשונה להבטיח את יציבות קשר הנישואין. על פי התפיסה היהודית הלכתית, התחייבות מצידו של הבעל כלפי אשתו בכספו שלו ובפני עדים, תתמרץ אותו לקיים ולשמור על קשר הנישואין ולא הקל ראש ולגרש את האישה ללא הצדקה או עילת גירושין מוכחת. כאשר הבעל הוא "האשם" בגירושין, תהא זכאית האישה לגשת לבית הדין הרבני ובאמצעות עורך דין גירושין להגיש תביעה לפירעון כתובתה. מטרה נוספת העומדת מאחורי הכתובה הינה להבטיח את בטחונה הכלכלי של האישה במקרה של פטירת הבעל, כאשר האישה יכולה לתבוע את הכתובה מעיזבון הבעל. עותק מהכתובה ניתן לאתר בארכיון המועצה הדתית שבה נרשמו נישואי בני הזוג.

באילו מקרים האישה לא תקבל כתובתה?

במקרים בהם איבדה האישה זכאותה למזונותיה – כגון אישה שבגדה או מרדה בבעלה, אישה שביצעה מעשה כיעור, אישה שעברה על דת משה או על דת יהודית.

במקרים בהם האישה היא שיזמה את הגירושין ואיננה חפצה יותר בבעל, מבלי שעומדת לה עילת גירושין מוכחת.

במקרים בהם קיבלה האישה סכומי כסף גבוהים מהבעל בעקבות הליך של חלוקת רכוש – לא תמיד תקבל בנוסף גם את מלוא כתובתה.

במקרים בהם סכום הכתובה הינו גבוה בצורה בלתי סבירה (למשל מיליון ש"ח) – וברור כי הבעל לא התכוון להתחייב בו, תיתכן התערבות מצד בית הדין הרבני להפחית את הסכום לסכום סביר אשר יספיק למחיית האישה לתקופה של שנה, שינוע לרוב בין 120,000 – 180,000 ש"ח.

חלק מהפוסקים בבתי הדין הרבניים (אך לא כולם) רואים לנכון להוסיף לסכומי הכתובה גם תשלומי ריבית והצמדה, בהתאם לעילת הגירושין.

לקבלת מידע ופרטים נוספים, ספיציפית למקרה האישי שלכם, השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו אלינו לתיאום פגישת ייעוץ מקיפה, ללא התחייבות.

ממקור ראשון:

לקוחות ממליצים